טיפים מדהימים לריאיון בעבודה סמינריונית איכותנית

אם זו הפעם הראשונה שלכם שאתם מבצעים ראיון לעבודה סמינריונית איכותנית, אתם יותר ממוזמנים ללמוד מהנסיון שלי. הטיפים הבאים נכתבו בעקבות נסיון רב בביצוע ראיונות וניתוחם, והם בהחלט יכולים לעזור לכם להפיק יותר מהריאיון. ביצוע מוצלח ונכון של ראיון איכותני עשוי לא רק להוציא מהמרואיינים שלכם תשובות יותר מעמיקות, אלא גם להקל עליכם בשלב ניתוח התוכן שהוא אחד החלקים המאתגרים של כתיבת עבודה סמינריונית איכותנית.

 

הכנות טכניות

החלק הזה אולי יראה לכם טריוויאלי, ויחד עם זאת אני מכירה כל כך הרבה אנשים שהקלו ראש בעניין ובסוף התחרטו על כך מאוד. לכן, אם אתם מתכוונים להקליט עם הטלפון שלכם או עם כל מכשיר אחר, חשוב מאוד לפני הראיון:

א. לבדוק איך המכשיר מקליט כאשר הוא מונח על שולחן בחדר. עליכם לוודא כי הוא קולט את דברי המרואיין בצורה מספיק ברורה גם כאשר הטלפון מונח במרחק מה ממנו.

ב. לוודא שיש לכם מספיק מקום בזכרון של המכ+שיר לשמירת ההקלטה בזמן אמת.

ג. לוודא כי המכשיר טעון במלואו לתחילת הראיון. אם ידוע לכם כי הוא מאבד טעינה במהירות – הביאו מטען עם כבל ארוך מספיק כך שמיקום המכשיר בעת הראיון לא יהיה מוגבל לסביבת השקע החשמלי.

 

הכנת השאלות – מדריך ריאיון

אמנם בריאיון פתוח או מובנה למחצה יש למרואיין מקום וחופש לומר את שעל ליבו, אך עם זאת מומלץ להכין היטב את השאלות במדריך הראיון ולהתייעץ עם המנחה לגבי התאמת השאלות וניסוחן. לעתים ניסוח של שאלה יכול להשפיע מאוד על התשובה המתקבלת. השתדלו לנסח את השאלות באופן שלא מניח הנחות לגבי המרואיין אלא מאפשר תשובה פתוחה ואותנטית.

 

סביבת הראיון

א. ביכולתכם לבחור או להיות שותפים לבחירת הסביבה בה יתקיים הראיון. לסביבה שתיבחר תהיה השפעה על התנהלות הראיון – על האווירה במהלכו ועל כמות המידע ועל סוג המידע, בהם יבחרו המרואיינים לשתף אתכם. למשל: ראיון בסביבת העבודה של המרואיין עלול לשמר את דפוסי התנהגותו במסגרת תפקידו בעבודה – חשבו האם פן זה בדמותו הוא הרצוי לראיון שלכם. ישנן סביבות שעלולות להלחיץ את המרואיינים שלכם, או אולי להיות פומביות מדי עבורם.

ב. חישבו על האופן שבו המרחב של הראיון מאורגן: איך אתם יושבים, מהו המרחק ביניכם לבין המרואיין ומי מכם משפיע על צורת ארגון המרחב, באיזה אופן ומדוע.

ג. נסו לשים לב כיצד הסביבה וארגון המרחב משפיעים על מצבו הנפשי או על התנהגותו של המרואיין שלכם.

ד. היו ערניים ל"תפאורת הראיון", בייחוד אם מדובר בסביבה הטבעית של המרואיין שלכם. תשומת לב לסביבה ולמתרחש בה יכולה ללמד אתכם, לפעמים לא פחות, על חייו של המרואיין שלכם, מאשר השיחה עמו.

 

משתתפים

א. שימו לב למשתתפים בראיון: כמה אנשים אתם מראיינים (לפעמים תראיינו אדם יחיד, אך לעתים תראיינו דווקא בני זוג, שותפים לחיים/ לעבודה וכו'). שימו לב מי נוכח בחדר – האם בן הזוג, הילד או המזכירה שומעים את הראיון, משתתפים בו לפרקים, מעירים הערות וכו'.

ב. חישבו היטב מדוע בחרתם לראיין דווקא את המרואיין שלכם ולא כל מרואיין אחר.

 

מטרות

הציבו בפניכם מטרות לראיון טרם פגישתכם עם המרואיין, ובמהלך הראיון שימו לב למידת עמידתכם במטרות אלה. יתכן שתחליטו "לזרום" עם המרואיין ולוותר על חלק ממטרותיכם, ואולי דווקא להחזיר אותו למסלול עליו החלטתם מראש. חשוב שתהיו מודעים למטרותיכם כדי שהבחירה (באשר היא) תהיה ככל האפשר בידיים שלכם.

 

התנהגות

שימו לב לאופן שבו המרואיין שלכם מתנהג במהלך הראיון. התנהגותו יכולה להעיד על מצבו הנפשי: מתי נוח לו לספר לכם משהו, מתי הוא מתקשה, האם יש דברים שמביכים אותו, האם יש דברים שהוא ניהנה להיזכר בהם. היו רגישים למצבים בהם הוא בוחר, לפעמים שלא במודע ולפעמים במרומז, להפסיק את הראיון. שימו לב לשפת הגוף שלו: למבטיו, לתנועות הידיים שלו, לאופן בו הוא יושב וכו'. תשומת לב להתנהגות המרואיין תוכל לסייע לכם לניהול טוב ורגיש של הראיון, וגם להבנה מלאה יותר של דברי המרואיין.

 

נורמות שיחה

א. שימו לב לנורמות השיחה שנוצרות ביניכם ובין המרואיין שלכם במהלך הראיון – האם נוצר מצב שבו אתם "חוקרים" את המרואיין שלכם, האם התשובות שלו קצרות ולקוניות או שמא ארוכות ומפוזרות, האם הוא מתרגז מסוג מסוים של שאלות, האם הוא מתקשה לענות בתחילה אך אחר כך נפתח ומשתחרר וכו'.

ב. נסו לחשוב עם איזה דימוי של המרואיין שלכם אתם מגיעים, מהי נורמת הראיון שאתם מעוניינים בה ועם איזה נורמות הגעתם בפועל אל הראיון. חשבו גם מה היחס של המרואיין שלכם כלפיכם וכלפי עצם הסיטואציה של קיום הראיון. התעניינות בשאלות אלה תוכל לאפשר לכם ניתוח חכם יותר של הראיון בדיעבד.

ג. שימו לב גם לשפה שבה מדבר המרואיין שלכם, ונסו להתאים את הדיבור שלכם לדיבור שלו. עשייה שכזו תאפשר למרואיין שלכם להמשיך לחשוב מתוך הקטגוריות שמבנות את המשמעות של חייו, ותמזער את הניסיון שלו לנסות "לדלג" אל תוך עולם הקטגוריות שלכם.

ד. לפעמים מנסים המרואיינים שלנו להשתמש בדיבור סוציולוגי במהלך הראיון, דבר שאיננו מעוניינים בו. נסו לחבר אותם לצד האישי של סיפורם. בקשת דוגמא יכולה לעזור פעמים רבות.

 

ז'אנר

חישבו באיזה סוג של ראיון אתם מעוניינים: האם אתם מעוניינים בז'אנר של "ראיונות עומק" או אולי דווקא בז'אנר של "סיפור חיים."

 

מספר הראיונות

השתדלו לערוך עם כל מרואיין ראיון אחד בלבד. במקרים רבים הראיון השני מתגלה כ"חורק" ביחס לראיון הראשון. לכן, עליכם לדאוג מראש לכך שגם אתם וגם המרואיין שלכם תפנו לעצמכם כשעה וחצי-שעתיים לשם קיום הראיון. במידה שעליכם לקיים ראיון נוסף (לשם השלמת פרטי מידע חסרים, למשל) נסו להגיע אליו כמה שיותר ממוקדים.

 

פתיחת הראיון

א. נסו לחשוב על פתיחת הראיון כעל מעין ברית לא פורמאלית ביניכם לבין המרואיין שלכם, בה כל אחד מהצדדים, כדאי שיבהיר באופן כזה או אחר מדוע הוא נמצא בסיטואציה, מהן הציפיות שלו ממנה, מהן החששות שלו ממנה וכו'.

ב. פעמים רבות המרואיינים נוטים לראות בראיון מעין טיפול פסיכולוגי. בלבול זה אינו מפתיע לנוכח מרכזיות הטיפול הפסיכואנליטי (שמתבסס על שיחה לא שוויונית בין המטפל למטופל) בחברתנו. לפעמים המרואיינים שלנו חשים כי סיפורם לא סופר מספיק, ועצם הדיבור מביא להם נחמה, הקלה או תחושת משמעות לחיים. זכרו כי טיפול פסיכולוגי אינו מטרת הראיון שלכם, ואף אינכם מוכשרים לכך.

ג. התייחסו לכך שאתם מקליטים את הראיון, ואמרו למרואיינים שלכם כי שמותיהם יוותרו חסויים בעבודתכם, ופרטים בסיפוריהם יוסוו כך שלא ניתן יהיה לזהותם. כמו כן במידה שירצו, יוכלו לקרוא הן את תמליל הראיון והן את עבודתכם, כאשר זו תהיה מוכנה.

ד. נסו להימנע משאלות אינפורמטיביות בתחילת הראיון – שאלות שכאלה עלולות להיות לעתים מלחיצות מאוד עבור המרואיין. שאלה כמו "בת כמה את" עלולה להטריד מרואיינת שמתביישת בגילה. שאלות אחרות מסוג זה יכולות להיות: "איפה נולדת?", "מתי פוטרת מעבודתך?", "ממה בעלך נפטר?", "כמה ניתוחים פלסטיים עברת?" וכו'. שאלות אינפורמטיביות אף אינן מאפשרות לנחקרים שלנו מידה רבה של חופש במתן התשובה. דווקא במחקר האיכותני, שבו שאלת המחקר אינה ידועה לנו מראש, עלינו לנסות להגדיל את מידת החופש של הנחקרים שלנו בעת המענה על שאלותינו.

 

היכרות מוקדמת

במקרים מסוימים המרואיינים שלכם יהיו מוכרים לכם, במידה כזו או אחרת, בטרם קיום הראיון. עליכם לחשוב כיצד תשפיע היכרות זו על הסיטואציה, האם עליכם לנסות לנטרל אותה ואם כן – כיצד.

 

שוויוניות הראיון

הסיטואציה של הראיון היא מטבעה סיטואציה לא שוויונית: המרואיין מספר על חייו ונחשף בפני המראיין, כמעט ללא כל היחשפות מצדו של המראיין עצמו. אולם, ישנם רגעים במהלך הראיון, בהם מספר המרואיין על חוויה שעבר, שהיא דומה לחוויה שעברתם אתם, והיא לעתים משמעותית מאוד גם לחייכם. היחשפות שלכם כלפי המרואיין יכולה להגדיל את מידת השוויוניות של הראיון, ולעתים אף לגרום למרואיין שלכם להיפתח בפניכם. חשבו במהלך הראיון האם רצוי שתספרו למרואיין שלכם על עצמכם, האם היחשפות מצדכם תשפר את הרגשתו או אולי תיתפס בעיניו כהפרעה שאינה במקומה.

 

אינטימיות

מידת האינטימיות שנוצרת בראיון תלויה בגורמים שונים: במידת הפתיחות של המרואיין שלכם, ב"חיבור" שנוצר ביניכם, בסביבת הראיון שלכם וכו'. במקרים רבים מידת האינטימיות של הראיון תלויה בסוג השאלות שתבחרו לשאול. זוהי בחירה עדינה, שנמצאת בידיים שלכם, ועשויה להשפיע באופן רדיקלי על המשכו של הראיון.

 

הקשבה

רובינו נוהגים להקשיב לאחרים מדי יום ביומו. לרב, אנחנו יודעים לזהות מתי מקשיבים לנו, ולעתים אנו חוששים שבני השיחה שלנו ישימו לב שאיננו מקשיבים להם. הסיטואציה של הראיון היא סיטואציה מיוחדת, שבה ההקשבה מצדו של המראיין צריכה להיות מלאה ככל האפשר. שימו לב שאתם מקשיבים למרואיינים שלכם (ולא כופים עליהם את דעותיכם), ושימו לב שגם הם חשים כי סיפורם מעניין אתכם וזוכה לתשומת לבכם.

 

סתירות

לפעמים תתקלו במצבים בהם יתגלו סתירות בדבריו של המרואיין. חשוב שלא תילחצו מכך – סתירה יכולה להוות, דווקא, צומת חשוב לפרשנות. החליטו האם אתם מעוניינים לאמת את המרואיין שלכם עם הסתירה שבדבריו, ולנסות לברר ביחד אתו את מה שקרה "באמת", או שמא להתייחס אל דבריו, על כל הסתירות שבהם, כאל בעלי ערך אמת מתוקף היותם האמת שלו.

 

דיבור

שימו לב לאופן שבו המרואיינים שלכם בוחרים להתנסח לאורך הראיון – לבחירות המילוליות שלהם, לתחביר בו הם משתמשים. המדיום העיקרי בראיון הוא השפה, ולכן יש להיות ערניים מאוד לשימוש של המרואיינים שלנו במדיום זה הן במהלך הראיון והן בעת הניתוח שאנו עורכים לאחריו.

 

אחרי הריאיון

מיד בסוף ההקלטה שמרו את הקובץ בשם שיהיה לכם ברור וקל למצוא אותו, וגבו אותו בענן או במכשיר נוסף כדי למנוע טרגדיות. בשביל שלא תבזבזו זמן יקר, אני גם ממליצה לכם לעשות מה שאני תמיד עושה וזה לשלוח את ההקלטות לתמלול, רצוי למי שעושה תמלול ראיונות בהנחה לסטודנטים.

 

ניתוח תוכן של הראיונות – הנינג'ה כאן בשבילכם

צריכים עזרה עם ניתוח תוכן לראיונות לעבודה הסמינריונית? שלחו לי את כל החומר (כמו ההנחיות לעבודה, חלקים כתובים מהעבודה אם יש לכם, תמלול הריאיון) במייל dalit.krinsky@gmail.com או בטופס כאן למטה ואחזור אליכם בהקדם.

שלכם, (מנוסח הפעם בלשון זכר אך כרגיל פונה לכל המגדרים),

דלית.

 

    יש לכם שאלות?

    דברו איתי.

    אשמח לעזור לכם בכל סוגי המטלות והעבודות